close
تبلیغات در اینترنت

صلوات

صدقه بايد با چه نيتي پرداخت شود والا صدقه نيست
loading...
سرویس سایت سایت رزبلاگ بزرگترین سرویس ارائه خدمات سایت نویسی حرفه ای در ایران

نیوز

در میان مردم مرسوم است که با فرا رسیدن ماه صفر و برای دفع نحوست از ایام این ماه (که بحث جداگانه‌ای می‌طلبد)، اقدام به پرداخت صدقه می‌کنند. به همین جهت، این یادداشت به بیان احکام شرعی و فقهی صدقه می‌پردازد. *فضیلت صدقه صدقه دادن از جمله کارهای بسیار مستحب است که سفارش‌های ویژه درباره آن شده است. برای نمونه دادن صدقه کلید روزی و بهانه نازل شدن نعمت شمرده شده است. همچنین پرداخت صدقه برای گشایش در پرداخت قرض، مداوا و شفای بیماران، برکت اموال، طول عمر و بخشش…

صدقه بايد با چه نيتي پرداخت شود والا صدقه نيست

در میان مردم مرسوم است که با فرا رسیدن ماه صفر و برای دفع نحوست از ایام این ماه (که بحث جداگانه‌ای می‌طلبد)، اقدام به پرداخت صدقه می‌کنند. به همین جهت، این یادداشت به بیان احکام شرعی و فقهی صدقه می‌پردازد. 

*فضیلت صدقه 
صدقه دادن از جمله کارهای بسیار مستحب است که سفارش‌های ویژه درباره آن شده است. 
برای نمونه دادن صدقه کلید روزی و بهانه نازل شدن نعمت شمرده شده است. 
همچنین پرداخت صدقه برای گشایش در پرداخت قرض، مداوا و شفای بیماران، برکت اموال، طول عمر و بخشش گناهان توصیه شده است. همچنین برای دفع مرگ‌های بد و ناپسند و دفع نحوست برخی روزها به صدقه دادن سفارش شده است. 
همچنین بنا بر برخی از روایات اهل‌بیت علیهم‌السلام صدقه دادن و حل مشکلات مادی مؤمنین از حج مستحبی بالاتر و بهتر است. 
در حدیثی از امام باقر علیه‌السلام آمده است که رسیدگی به امور مالی یک خانواده فقیر از هفتاد حج مستحبی بهتر است. (نک: کلینی، الکافی، ج 2، ص 195). 

* انواع صدقه 
صدقه در اصطلاح شرعی به دو نوع کلی شناخته می‌شود: صدقات واجب و صدقه مستحبی. 
صدقات واجب شامل خمس، زکات، زکات فطره و تمام مواردی است که باید مالی را از طرف صاحبش صدقه داد. مثلاً اگر انسان مالی را پیدا کند یا اموال کسی به ناحق تصاحب شده باشد و صاحبان آن اموال مشخص نباشند؛ با رعایت شرایط دیگر و اجازه مجتهد جامع‌الشرایط، از طرف صاحب آن اموال صدقه داده می‌شود. این نوع از صدقات در این نوشتار بررسی نمی‌شود. 
صدقات مستحبی : همان صدقه معروف بین مردم است که کسی با اختیار خودش و بدون آنکه امر شرعی به او تعلق گرفته باشد، مقداری از اموال خود را به دیگران می‌بخشد. این قسم از صدقه در این مطلب بررسی خواهد شد. 

*تعریف صدقه 
صدقه آن است که انسان مقداری از اموال خود را به نیّت تقرب به خدا و رضایت الهی به کسی (فقیری) ببخشد. 
صدقه از جمله عقود است؛ یعنی به دو طرف نیاز دارد تا کامل باشد. یکی از طرفین شخص صدقه دهنده است که با اختیار خود و برای رضای الهی مقداری از اموال خود را به کسی می‌بخشد؛ طرف دوم هم گیرنده صدقه است که مال را از صدقه دهنده قبول می‌کند؛ پس اگر شخص دوم (فقیر) صدقه را قبول نکند، صدقه انجام نپذیرفته است. 
از سوی دیگر صدقه دادن از عقدهای لازم است یعنی نمی‌شود آن را بهم زد و پول یا مال را پس گرفت. بنابراین اگر پولی یا جنسی را به عنوان صدقه به فقیر دادیم و خود آن فقیر یا وکیل او این مال را از ما گرفت، دیگر نمی‌توانیم آن مال را پس گیریم. 

*صدقه از اموال حلال 
صدقه را باید از مال حلال پرداخت کرد. پس صدقه دادن از اموال دیگران یا اموالی که از طریق غیر شرعی بدست آمده غیر از آنکه قبول نیست، خود گناهی دیگر است. 
لازم نیست صدقه حتماً پول باشد بلکه می‌توان اجناس خوراکی یا پوشاک و ... را به عنوان صدقه پرداخت کرد. 
همچنین بسیار بجاست که صدقه را از بهترین اموال و دوست داشتنی‌ترین آن‌ها انتخاب کنیم نه از چیزهایی که بدرد خودمان نمی‌خورد. 

*صندوق صدقات در منزل
 
برخی از مؤمنین همه روزه یا گاهی یک‌بار مقداری پول را به نیت صدقه جدا کرده و در جایی از منزل خود قرار می‌دهند تا بعد از جمع شدن به فقیر بدهند. باید دقت کرد که چون این پول‌ها به دست فقیر یا وکیل او نرسیده عنوان صدقه را ندارد هرچند صاحب آن‌ها به نیّت صدقه کنار گذاشته باشد. بنابراین عوض کردن آن‌ها با پول دیگر (مثلاً پولی با مبلغ درشت‌تر) و یا حتی خرج کردن آن‌ها شرعا اشکال ندارد. 
در این مورد باید توجه داشت که اگر کسی نذر کرده در روز خاصی (مثلاً پنجشنبه اول ماه یا روز اول صفر) صدقه بدهد، کنار گذاشتن مبلغ مورد نظر در آن روز کافی نیست، بلکه باید در آن روز صدقه را به دست فقیر یا وکیل او برساند. 

*محل مصرف صدقه
 
محل مصرف صدقه فقط انسان‌ها هستند یعنی باید آن را به اشخاص داد تا صرف امور زندگی خود بکنند. (البته از لحاظ شرعی لازم نیست گیرنده صدقه لزوماً فقیر باشد، اما نزد عرف فقط به فقرا پرداخت می‌شود). این بدین معنی است که نمی‌توان صدقه را برای ساخت و ساز مسجد و بیمارستان و مانند آن خرج کرد. 

*فرق صدقه و هدیه
 
اگر در پرداخت مال «قصد قربت» نکند، صدقه نیست بلکه «هدیه» است. بنابراین صدقه و هدیه فقط در این مسئله باهم فرق دارند که در صدقه حتماً باید قصد رضایت الهی و تقرّب به او را داشته باشیم؛ اما در هدیه دادن لازم نیست قصد قربت بکنیم؛ پس اگر کسی نذر کند که مبلغی به فقرا صدقه دهد باید هنگام انجام نذر خود، قصد قربت داشته باشد و اگر با این قصد پرداخت نکند صدقه قبول نیست و در نتیجه به نذر عمل نشده است. 
فرق دیگر صدقه و هدیه آن است که هدیه را در برخی از موارد می‌توان باز پس گرفت؛ اما چنانکه گذشت نمی‌توان صدقه را بعد از تحویل دادن به فقیر یا وکیل او پس گرفت. 

*صدقه به سادات بزرگوار 
در بین مؤمنین مشهور است که صدقه دادن به سادات حرام است و سادات نباید صدقه بگیرند. 
این مطلب در مورد صدقات واجب (زکات، زکات فطره و ...) صحیح است؛ یعنی غیر سیّد نمی‌تواند زکات مال یا فطره و دیگر صدقات واجب خود را به سادات بدهد. اما غیر سید می‌تواند صدقه مستحبی خود را به سادات عزیز بدهد. 
اما سادات می‌توانند تمام صدقات واجب و مستحبی خود را به سادات و یا غیر سادات بپردازند. 

*به چه کسانی می‌توان صدقه داد؟ 
لازم نیست فقیری که صدقه را به او می‌دهند حتماً شیعه باشد بلکه می‌توان به فقرای اهل سنت هم صدقه داد. حتی می‌توان به غیر مسلمانانی که در حال جنگ و دشمنی با مسلمانان نیستند صدقه داد. 
از سوی دیگر بهتر است صدقه را به اطرافیان فقیر و نیازمند پرداخت کرد و اگر در میان ایشان فقیری نبود به دیگران پرداخت نمود. یعنی اولویت صدقه دادن با خویشان است؛ البته اگر با وجود خویشان فقیر، به دیگران صدقه دهد اشکال ندارد. 

*شیوه پرداخت صدقه 
چنانکه گفته شد صدقه را باید به دست فقیر یا کسی که از فقیر وکالت دارد تا صدقه را تحویل بگیرد، برسانیم و بدون رساندن به دست آنان صدقه صدق نمی‌کند. 
البته اگر صدقه را به حساب بانکی یک فقیر هم بریزند در حکم دادن به دست اوست. 
برخی از نهادهای اجتماعی و مراکز خیریه مانند مراکز نگهداری سالمندان فقیر یا کودکان سرطانی هم از طریق اینترنت و با کارت‌های بانکی صدقات و کمک‌های مردم را جمع آوری می‌کنند که پرداخت صدقه به آنان هم بی اشکال است. 
خوب است که صدقات مستحبی را مخفیانه پرداخت کرد؛ چنانکه خوب است صدقات واجب را غیر مخفیانه پرداخت کرد. البته این به معنی جواز ریاکاری در پرداخت صدقات واجب نیست بلکه برای تشویق دیگران است، چرا که ریا در پرداخت زکات و خمس ممکن است باعث بطلان آن‌ها گردد. 

*وقت صدقه دادن
 
در صدقه دادن، وقت خاصی معتبر نیست؛ اما در برخی از اوقات و روزهای خاص فضیلت بیشتری دارد. 
برای مثال صدقه دادن در ابتدای روز سفارش شده است. همچنین صدقه در روز جمعه، عید غدیر، شب قدر و روز عرفه فضیلت بیشتری دارد. 

*صدقه از طرف اموات 
می‌توان صدقه را به این نیّت پرداخت کرد که ثواب آن برای شخصی باشد که از دنیا رفته است. 
مخصوصاً اگر عاق والدین در حق پدر و مادر خود بعد از مرگ آنان بسیار نیکی کند، ممکن است موجبات رضایت آنان را فراهم آورد و از این گناه خانمان سوز نجات پیدا کند. 

*منّت در صدقه 
منّت گذاشتن در پرداخت صدقه اصلاً خوب نیست و اگر باعث آزار شخص گیرنده هم شود حرام است. در هر صورت منت گذاشتن، ثواب صدقه را از بین می‌برد و موجبات غضب الهی را فراهم می‌آورد. 
در برخی احادیث قدسی آمده است که خداوند متعال بهشت را بر اشخاص منت گذار حرام کرده است. 

*تکدی کردن و گدایی بدون نیازمندی 
گدایی کردن و درخواست از مردم بدون نیاز واقعی از لحاظ شرعی کراهت شدید دارد و برخی از علما فتوا به حرمت آن داده‌اند. 
در روایتی آمده است که هر کس از مردم سؤال کند و حال آنکه روزى سه روز را داشته باشد خداوند را روز قیامت ملاقات مى‌کند در حالى که صورتش گوشت ندارد. 

*صدقات نا به‌جا
 
برخی از صدقات هم از نظر شرعی پسندیده نیستند و احکام کراهت و حتی حرمت بر آن‌ها بار می‌شود. 
برای نمونه می‌توان به صدقه دادن همه اموال و صدقه با منّت اشاره کرد. 
همچنین در روایات اهل‌بیت آمده است که یکی از بهترین انواع صدقه رسیدگی و توسعه در رفاه (عادی و نه رفاه مفرط) و آسایش خانواده خود شخص است. پس اگر دادن صدقه باعث رنج و زحمت خانواده خود انسان باشد مورد پسند نیست. 

*رسیدگی به حیوانات
 
اسلام عزیز رسیدگی به نیازهای حیوانات را هم فراموش نکرده و برای رفع تشنگی و احتیاجات خاص آن‌ها هم ثواب‌های بسیار مقرر فرموده است، هر چند شاید نتوان نام این کار را صدقه گذاشت. 

نویسنده: حجت‌الاسلام مرتضی کیوانی 

صدقه بايدبا نيت....پرداخت شود واِلا صدقه نيست هديه است ...

 

www.wikipedia-iran.ir/g.aspx?...صدقه_بايدبا...پرداخ...
 
Translate this page
پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است ... صدقه بايد با نيت ,,,,,,پرداخت شودوالاصدقه نيست هديه است · صدقه بايدباچه نيتي پرداخت شودکه هديه نباشد. صدقه بايد با نيت ...

صدقه بايد با نيت ..... پرداخت شود وگرنه صدقه نيست هديه است ...

www.wikipedia-iran.ir/g.aspx?...صدقه_بايد_با...پردا...
 
Translate this page
صدقه بايد با چه نيتي پرداخت شود و الا صدقه نيست هديه است؟ خورشيد.کپسول.سيب. ... پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است - خندوانه - شبکه نسيم ... صدقه بايد بانيت ...

صدقه بايد با چه نيتي پرداخت شود که هديه نبااشد | ويکي پديا ...

www.wikipedia-iran.ir/g.aspx?...صدقه_بايد_با_چه_ن...
 
Translate this page
صدقه بايد باچه نيتي پرداخت شودکه هديه نباشد - مرجع پاسخگويي · نام سبزي ... صدقه دادن با نيت و چه چيزي پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است - مرجع پاسخگويي.

صدقه بايد به چه نيتي پرداخت شود | بيتوته

www.ibeytoote.ir/g.aspx?...صدقه_بايد...نيتي_پرداخ...
 
Translate this page
صدقه بايدباچه نيتي پرداخت شود که هديه نباشد ... صدقه بايد با نيت پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است · ايه روي ارم کميته امداد مربوط به جه سوره است · پيام التماس .

صدقه با چه نيتي پرداخت شود؟ | بيتوته

www.ibeytoote.ir/g.aspx?...صدقه_با_چه_نيتي_پرداخ...
 
Translate this page
مرجع پاسخگويي. صدقه بايد با چه نيتي پرداخت شود | ويکي پديا ايران -iran/g?... صدقه_بايد_با_چه_ن... صدقه بايد با نيت پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است · کد ...

صدقه با چه نيتي بايد پرداخت شود تا هديه نباشد ؟ | بيتوته

www.ibeytoote.ir/g.aspx?...صدقه_با_چه_نيتي_بايد_...
 
Translate this page
صدقه_بايدبا_نيت.... صدقه بايد ب ا نيت پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است · کد پيشواز من احساسيم درک من ... شودوالاصدقه نيست هديه است · صدقه بايد باچه نيتي ...

صدقه بايد با نيت ......پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است ...

www.ibeytoote.ir/g.aspx?...صدقه_بايد_با...پرداخت_...
 
Translate this page
صدقه بايد باچه نيتي پرداخت شودکه هديه نباشد - مرجع پاسخگويي · نام سبزي ... صدقه دادن با نيت و چه چيزي پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است - مرجع پاسخگويي.

صدقه بايد با نيت ....پرداخت شود | بيتوته

www.ibeytoote.ir/g.aspx?...صدقه_بايد_با...پرداخت_...
 
Translate this page
صدقه بايد با نيت پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است · کد پيشواز من احساسيم ... صدقه بايد با نيت ,,,,,,پرداختشودوالاصدقه نيست هديه است · صدقه بايد باچه نيتي ...

صدقه بايد به نيت....پرداخت شود وگرنه هديه است | بيتوته

www.ibeytoote.ir/g.aspx?...صدقه_بايد...پرداخت_شود...
 
Translate this page
صدقه با چه نيتي بايد پرداخت شود و الا صدقه نيست هديه است · قيمت شربت مستر . صدقه بايد با نيت ... داده شود والا صدقه نيست هديه است | ويکي ... -iran/g?

صدقه بايد با چه نيتي پرداخت شود که هديه نباشد | بيتوته

www.ibeytoote.ir/g.aspx?...صدقه_بايد_با_چه_نيتي_...
 
Translate this page
پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است ... صدقه بايد با نيت ,,,,,,پرداخت شودوالاصدقه نيست هديه است · صدقه بايدباچه نيتي پرداخت شودکه هديه نباشد. صدقه بايد با نيت ...

صدقه با چه نيتي پرداخت شود؟ که هديه محسوب نشود | بيتوته

www.ibeytoote.ir/g.aspx?...صدقه_با_چه_نيتي_پرداخ...
 
Translate this page
صدقه بايد با نيت پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است · کد پيشواز من احساسيم ... صدقه بايد با نيت ,,,,,,پرداختشودوالاصدقه نيست هديه است · صدقه بايد باچه نيتي ...

معني طبقه کارگر چيست | بيتوته

www.ibeytoote.ir/g.aspx?q=معني_طبقه_کارگر...
 
Translate this page
صدقه بايد با چه نيتي پرداخت شود | ويکي پديا ايران -iran/g?...صدقه_بايد_با_چه_ن... صدقه بايد با نيت پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است · کد پيشواز من احساسيم ...

صدقه با چه نيتي پرداخت شود | بيتوته

www.ibeytoote.ir/g.aspx?...صدقه_با_چه_نيتي_پرداخ...
 
Translate this page
صدقه بايد با چه نيتي پرداخت شود | ويکي پديا ايران -iran/g?...صدقه_بايد_با_چه_ن... صدقه بايد با نيت پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است · کد پيشواز من احساسيم ...

صدقه بايدباچه نيتي پرداخت شودواگرنه هديه است | بيتوته

www.ibeytoote.ir/g.aspx?...صدقه_بايدباچه_نيتي_پر...
 
Translate this page
صدقه بايد با نيت پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است · کد پيشواز من احساسيم درک من مشکله رو ميخوام · Htc ... صدقه بايدباچه نيتي پرداخت شودواگرنه هديه است. صدقه ...

خاموش | بيتوته

www.ibeytoote.ir/g.aspx?q=خاموش&id...
 
Translate this page
صدقه بايد با چه نيتي پرداخت شود | ويکي پديا ايران -iran/g?...صدقه_بايد_با_چه_ن... صدقه بايد با نيت پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است · کد پيشواز من احساسيم ...

صدقه بايد با چه نيتي باشد? | بيتوته

www.ibeytoote.ir/g.aspx?...صدقه_بايد_با_چه_نيتي_...
 
Translate this page
صدقه بايد با نيت پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است · کد پيشواز من احساسيم درک من مشکله رو ميخوام · Htc desire ... صدقه بايد بر چه نيتي باشد - ويکي پديا ايران.

صدقه باید با نیت.....پرداخت شود والا صدقه نیست هدیه است ...

www.khandevane-nasim.ir/Default.aspx?...صدقه_باید...
 
Translate this page
صدقه بايد با نيت.....پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است - خندوانه - شبکه نسیم ... صدقه بايد با چه نيتي پرداخت شود - خندوانه - شبکه نسیم · زمان اعلام نتايج ازمون ...

صدقه باید با نیت ......پرداخت شود والا صدقه نیست هدیه است ...

www.khandevane-nasim.ir/Default.aspx?...صدقه_باید...
 
Translate this page
صدقه بايد با چه نيتي پرداخت شود تا هديه نباشد - خندوانه - شبکه نسیم · ايه مربوت روي ... پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است - خندوانه - شبکه نسیم · براي شرکت ...

صدقات باید به نیت ..... پرداخت شود وگر نه صدقه نیست هدیه است

www.idastan.ir/Default.aspx?...صدقات_باید...پرداخت_...
 
Translate this page
صدقه بايد باچه نيتي باشد · باچه نيتي؟ ... صدقه با چه نيتي بايد داده شود وگرنه صدقه نيست ؛هديه است ... صدقه بايد بانيت پرداخت شود والا صدقه نيست هديه است.

صدقه باید با نیت ... پرداخت شود وگرنه صدقه نیست هدیه است ...

www.iresearch.ir/Default.aspx?...صدقه_باید_با...پردا...
 
Translate this page
با نيت ... داده شود والا صدقه نيست هديه است ... صدقه بايد با چه نيتي پرداخت شود وگرنه صدقه نيس و هديه است.
بازدید : 113 تاریخ : پنجشنبه 13 اسفند 1394 زمان : 12:13 نویسنده : cc نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

آمار سایت
 • کل مطالب : 198
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 53
 • آی پی دیروز : 60
 • بازدید امروز : 83
 • باردید دیروز : 83
 • گوگل امروز : 38
 • گوگل دیروز : 35
 • بازدید هفته : 402
 • بازدید ماه : 1,621
 • بازدید سال : 1,621
 • بازدید کلی : 187,198
 • مطالب